1958 BC Matric Class ST 1957-1961 p016 1958BC_0002
- ZA ZAR STS 2019-007-01-06-02
- Stuk
- 1958
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1958 BC Matric Class ST 1957-1961 p016
Legend:
Zonder titel
1958 BC Matric Class ST 1957-1961 p016 1958BC_0002
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1958 BC Matric Class ST 1957-1961 p016
Legend:
Zonder titel
1974 BC Matric Class ST p013
Legend:
Back row: C. Brand, W. M. Irving, T. Hulbert, A. C. G. Needham, R. C. Hallier, P. G. J. Kukielski, R. P. Brigden, J. E. McCallum, J. S. Cooper, C. H. Fox, D. J. Watson;
5th row: S. Vernede, D. A. Klein, N. Campbell, A. C. Beck, P. J. Stevens, D. Crane, R. S. Johnstone, R. D. Kennealy, C. F. Strathern, M. C. Chasey, E. T. Knight, R. A. Beattie;
M. J. Rocher, M. B. Waugh, T. M. Williams, G. A. Pollock, M. Knight, G. Billis, A. vW. Oberholzer, A. S. Robertson, I. R. McGregor, R. G. Howard, M. 1. McColl, N. P. Munday;
4th row: C. J. Gray, J. E. Abbott, M. R. Webb, R. V. Soares, R. M. Pietersen, J. G. Douglas, P. D. R. Roussos, M. A. Braunswick, R. B. Maarschalk, E. F. Johnstone, R. P. O’Donnell.
3rd row: K. L. Wright, H. M. Pougnet, R. K. O’Brien, C. K. Tucker, G. Latimer-Jones, A. Denovan, S. Barnish, A. J. E. van der Geest, A. B. Zurel, S. J. Carter, M. P. Sid well, C. van Huysteen, J. W. Dewes;
2nd row: J. J. Oosthuizen, G. D. Jardine, Mr. T. J. Clifford, Mr. H. A. J. van Rensburg, Mr. P. M. Pearce, Mr. E. R. Lipsett, Mr. H. Huggett, Revd. H. K. Nel, Mr. A. J. Carter, Mr. J. Helliwell, P. de Villiers.
Front Row: Mr. K. C. Hovelmeier, Mr. E. J. Jansen, Mr. E. R’ King, Mr. O. J. Roberts, Mr. V. L. Clegg (Second Master) Mr. M. Henning (Headmaster), Mr. H. B. Thorpe, Mr. J. C. Dickson, Mrs. D. A. Ward, Mrs. G. C. Meumann, Mr. M. D. Stalley.
Zonder titel
1975 BC Matric Class ST p013
Legend:
Back row: P J Pappin, A Bennetti, A A McKenzie, O S Harrison, S P Bray, G N Eckersley, H N Bulterman, K G C Holley, M A Wessels, R Bailey-McEwan, D B Parlour, D N Hillebrand, D A Henman, K C Massey;
2nd row: J B Dyer, P B Heywood, P C Staveley, T A Middelton, K L McCallum, R S Cilliers, M L Naude, R J Clare, A J Pike, S R F Ford, M A Posnett, S C Viljoen, W J Ainge, R J Nevin;
3rd row: A Jamieson, A I R Massey, S Rundle, B Baker, M H Park, G L Blumenthal, S J Woodward, A W Sive, R J P Stanley, C Nel, H G Park, R P Goldsmith, B D Bruton, G R King, L M C Venning-Pridham;
4th row: G Brown, A R Pienaar, K A von Glehn, S H Auret, M R Hindson, J A T Hazell, R G Barnett, C R Clarke, J C Stephen, T H McAdam, G Schroeder, B E Sherwood, D I Shone, B G Bell;
5th row: Mr M Clarke, A A Ross, G Comninos, D P Steyn, I E M Wentzel, R V Coulson, S D Bowley, S J P Riley, P L Knight, R M Tobias, I D Lund, K U Pannier, Mr H A J van Rensburg;
6th row: Mrs D A Ward, Mr C D Turner, Mr M B Smith, G L Drew, D M Tickton, G I Mann, G V M Woodworth, B R Clement, R D gilbert, A W Dott, M P Lowe, W R Beghin, D Georgiou, Mr P M Pearce, Mr J A Verner;
Front row: Mr J Helliwell, Mr J Dickson, Mr K C Hovelmeier, Mr M A J Carter, Mr E R King, Mr V L Clegg (Second Master), Mr M Henning (Headmaster), Rev H K Nel (Chaplain), Mr E R Lipsett, Mr T J Clifford, Mr E J Jansen, Mr H B Thorpe, Mr M D Stalley, Mr O J Roberts;
Zonder titel
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1959 BC Matric Class photograph
Legend:
Back row: R J C Pellow, S Maxwell, D T Robertson (Library Prefect), P A Weaver, C R Roper, V E Meagher, I W Beith, P E P Veit;
Front row: Mr E M Harris (Form Master), M C Bresler (Prefect), D D Scott (Prefect), M W G A Mears (Headmaster), T Leach (Prefect), B Hambleton-Jones (Prefect), Mr M T S Krige ( Vice-principal).
Zonder titel
1970 BC Matric Class ST p016
Legend:
Seated: A. J. Carter, T. J. Clifford, Mrs. G. C. Meumann, C. B.Wilkinson, J. Helliwell, J. W. Frylinck, W. J. Ellis, M. Henning (Headmaster), V. L. Clegg, (Second Master), R. Erasmus, E. R. Lipsett, R. W. Simpson, E. R. King, J. C. Dickson, G. J. Mascall, H. Huggett;
Second row: H. J. Jansen, J. Dell, W. Parker, I. Crichton, L. Gould, P. Stevenson, R. Johnson, I. Whyte, D. Spargo, G. Hoy, M. de Moor, J. Brandt, G. Ware, A. Dick, E. Blake,
J. Winstanley, K. Goodbrand, N. Lazarus, R. Wallace, H. B. Thorpe;
Third row: E. Smit, J. Dott, A. Hudson, R. Wilton, D. Lincoln, G. Schwikkard, S. Brooke-Norris, A. Ringland, C. Bell, M. Jackson, W. Pearce, A. Relph, R. Schoeman, N. Farquharson, B. Green, P. Langerman, O. Cook.
Back row: T. Gillham, C. Smith, I. Austin, P. Flinn, R. Harpur, P. Gerber, P. Lilly, B. Fergusson, A. Jackson, P. Bennetto, S. Grewar, G. Carter, G. Ketelbey, D. Liebenberg, J. de Swart.
Zonder titel
1978 BC Matric Class St p013
Legend:
Back row: R A Leigh, R de Vries, L R C Coogan, S M Beck, P A Frost, M K Tucker, M D J Meyer, G M Eckersley, J Rundle, M Holmes, D C A Wertheim-Aymes, N P C Fox, E G Atkinson, G Baker, P D Anagnostaras, M P R Kirby, A C Thomas;
2nd row: D E Xenopoulos, R F Pienaar, M P Halamandres, I R Simms, M E Berger, A D Meyer, R L Pike, S G Keenan, M T Ralston, P L Skala, G A Perusset, R D Lees, K D Lang, I C Hunter, G D Whitelaw, C DE Waldron, P D Middelton, W R Slater;
3rd row: M H Heuermann, D P Anderson, A E Urdang, J S Simpson, C C Carter, D J O’Regan, M P Stonestreet, A N Meintjies, F Provenciani, J C Riley, D M Horne, P O Semple, D J W Osborne, J D Robinson, M R Tyrell, J Gordon-Smith, M J Fussell, T P Clynick;
4th row: M S Douglas, D A Cowan, D L Durandt, A R Carisson, G P Roxburgh, P M Whalley, N van Streepen, S Buys, R K H Fisher, G M Hoffman, D P C Riley, G R Morris, G P Davey, D G Cartwright, G H Inggs, D L Balfe, S D Shires, E R Mitchley;
5th row: R Brack, G M Dunstan, Mr du P Ferreira, Mr M I Clarke, Mr P Reuvers, Mrs J Z Dixon, D G Bradford, B W Barnard, G R Shutt, B J Fieldgate, Mrs R E Bruschi, Mr T Clifford, Mr C E Jeannot, Mr H Huggett, Mr M J Richardson;
Front row: Mr M D Stalley, Mr D S Gear, Mr S Bowen, Mr H J Jansen, Mr V L Clegg (Second Master), Mr M Henning (Headmaster), Mr K C Hovelmeier, Mr A J Carter, Mr E R Lipsett, Mr O J Roberts, Rev H K Nel (Chaplain), Mr D H Jones;
Zonder titel