- ZA ZAR STS 2019-007-03-05-21
- Item
- 1974
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1974 BC Rowing 1st IV ST p048
Legend:
Front row:
Back row:
Boys' College
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1974 BC Rowing 1st IV ST p048
Legend:
Front row:
Back row:
Boys' College
1974 BC Mountstephens House NIS
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1974 BC Mountstephens House NIS
Legend:
Front row:
2nd row:
3rd row:
4th row:
5th row:
Back row:
Boys' College
1974 BC Matric Class ST p013
Legend:
Back row: C. Brand, W. M. Irving, T. Hulbert, A. C. G. Needham, R. C. Hallier, P. G. J. Kukielski, R. P. Brigden, J. E. McCallum, J. S. Cooper, C. H. Fox, D. J. Watson;
5th row: S. Vernede, D. A. Klein, N. Campbell, A. C. Beck, P. J. Stevens, D. Crane, R. S. Johnstone, R. D. Kennealy, C. F. Strathern, M. C. Chasey, E. T. Knight, R. A. Beattie;
M. J. Rocher, M. B. Waugh, T. M. Williams, G. A. Pollock, M. Knight, G. Billis, A. vW. Oberholzer, A. S. Robertson, I. R. McGregor, R. G. Howard, M. 1. McColl, N. P. Munday;
4th row: C. J. Gray, J. E. Abbott, M. R. Webb, R. V. Soares, R. M. Pietersen, J. G. Douglas, P. D. R. Roussos, M. A. Braunswick, R. B. Maarschalk, E. F. Johnstone, R. P. O’Donnell.
3rd row: K. L. Wright, H. M. Pougnet, R. K. O’Brien, C. K. Tucker, G. Latimer-Jones, A. Denovan, S. Barnish, A. J. E. van der Geest, A. B. Zurel, S. J. Carter, M. P. Sid well, C. van Huysteen, J. W. Dewes;
2nd row: J. J. Oosthuizen, G. D. Jardine, Mr. T. J. Clifford, Mr. H. A. J. van Rensburg, Mr. P. M. Pearce, Mr. E. R. Lipsett, Mr. H. Huggett, Revd. H. K. Nel, Mr. A. J. Carter, Mr. J. Helliwell, P. de Villiers.
Front Row: Mr. K. C. Hovelmeier, Mr. E. J. Jansen, Mr. E. R’ King, Mr. O. J. Roberts, Mr. V. L. Clegg (Second Master) Mr. M. Henning (Headmaster), Mr. H. B. Thorpe, Mr. J. C. Dickson, Mrs. D. A. Ward, Mrs. G. C. Meumann, Mr. M. D. Stalley.
Unknown
Part of Boys' College and Boys' Prep photographs 1953 onwards
1974 BC Matric Class ST p013
Legend:
Back row: C. Brand, W. M. Irving, T. Hulbert, A. C. G. Needham, R. C. Hallier, P. G. J. Kukielski, R. P. Brigden,
J. E. McCallum, J. S. Cooper, C. H. Fox, D. J. Watson;
6th row: S. Vernede, D. A. Klein, N. Campbell, A. C. Beck, P. J. Stevens, D. Crane, R. S. Johnstone, R. D. Kennealy, C. F. Strathern, M. C. Chasey, E. T. Knight, R. A. Beattie;
5th row: M. J. Rocher, M. B. Waugh, T. M. Williams, G. A. Pollock, M. Knight, G. Billis, A. van Wyk. Oberholzer,
A. S. Robertson, I. R. McGregor, R. G. Howard, M. I. McColl, N. P. Munday;
4th row: C. J. Gray, J. E. Abbott, M. R. Webb, R. V. Soares, R. M. Pietersen, J. G. Douglas, P. D. R. Roussos, M. A. Braunswick, R. B. Maarschalk, E. F. Johnstone, R. P. O’Donnell;
3rd row: K. L. Wright, H. M. Pougnet, R. K. O’Brien, C. K. Tucker, G. Latimer-Jones, A. Denovan, S. Barnish, A. J. E. van der Geest, A. B. Zurel, S. J. Carter, M. P. Sidwell, C. van Huysteen, J. W. Dewes;
2nd row: J. J. Oosthuizen, G. D. Jardine, Mr. T. J. Clifford, Mr. H. A. J. van Rensburg, Mr. P. M. Pearce, Mr. E. R. Lipsett, Mr. H. Huggett, Rev. H. K. Nel, Mr. A. J. Carter, Mr. J. Helliwell, P. de Villiers;
Front row: Mr. K. C. Hovelmeier, Mr. E. J. Jansen, Mr. E. R’ King, Mr. O. J. Roberts, Mr. V. L. Clegg (Second Master), Mr. M. Henning (Headmaster), Mr. H. B. Thorpe, Mr. J. C. Dickson, Mrs. D. A. Ward, Mrs. G. C. Meumann, Mr. M. D. Stalley.
Boys' College